W dobie rozwoju ekologicznych źródeł energii dominującym rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii słońca do produkcji energii elektrycznej. Obecnie systemy fotowoltaiczne są trzecim pod względem wykorzystania źródłem energii odnawialnej.

Każdy z nas zetknął się z prostymi systemami fotowoltaicznymi zasilającymi w prąd min. lampy solarne. W przypadku wykorzystania ich w zasilaniu domowym lub przemysłowym podstawy są niemal identyczne a różnią się głównie wielkością.

Podstawą są moduły fotowoltaiczne w których poprzez wykorzystanie zjawisk fotowoltaicznych energia słoneczna przetworzona zostaje w prąd stały. Obecnie moduły takie najczęściej są wykonane z półprzewodników krzemowych. Grupa modułów tworzy panel fotowoltaiczny. Wielkość panela zależna jest od sposobu jego umieszczenia oraz zapotrzebowania na prąd.

Jak wspomniano w wyniku zachodzącego procesu uzyskujemy prąd stały. Niezbędne jest jego przekształcenie w prąd zmienny przy zastosowaniu falownika. Obok tego kluczowego zadania falownik jest także elementem zabezpieczającym układ przed wszelkimi awariami oraz dostosowuje ilość przekazywanej energii do sieci zgodnie z zapotrzebowaniem.

Do budowy sieci fotowoltaicznej niezbędny jest także licznik dwukierunkowy. Jego zadaniem jest przekazanie do sieci energetycznej nadwyżek energii wytworzonej przez panele lub dostarczenie do sieci domowej niedoboru prądu z komercyjnego systemu. Z uwagi na położenie naszego kraju najczęściej w okresie letnim przekazujemy nadwyżkę energii, którą bezpłatnie firma energetyczna zwróci nam w okresie zimowym.

Budując system fotowoltaiczny musimy dokładnie obliczyć roczne zapotrzebowanie w energię domu lub innego obiektu. Dzięki temu możemy wyliczyć niezbędną wielkość paneli fotowoltaicznych. Wielkość ta będzie oczywiście dobierana indywidualnie i zależna od miejsca montażu paneli – ich nasłonecznienia i wydajności. Średnio przyjmuje się, że na każde 1000 kW energii zużywanej rocznie moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 1,25 kW.

Warto przemyśleć dokładnie nasze zapotrzebowanie mając w świadomości, że w przypadku sieci fotowoltaicznej do 10 kW za każdy przekazany do sieci komercyjnej 1 kW otrzymamy zwrot 0,8 kW, natomiast w większych tylko 0,7 kW.

Dbając o środowisko zadbamy także o nasze portfele. Nie bez znaczenia są oferowane przez państwo dotacje na budowę systemów fotowoltaicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ekologiczne źródło energii

W dobie rozwoju ekologicznych źródeł energii dominującym rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii słońca do produkcji energii elektrycznej. Obecnie systemy fotowoltaiczne są trzecim pod względem wykorzystania źródłem energii odnawialnej. Każdy ...

KATEGORIA: Technologia DODANY: 27 lutego 2020

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę