Planując wakacyjny wypad najczęściej nasze myśli od razu kierujemy w stronę hotelu, pensjonatu czy innego obiektu noclegowe. Niemal automatycznie zaczynamy przeglądać oferty i dokonywać rezerwacji. Może jednak w nadchodzącym roku spróbować czegoś innego, zupełnie nowego? Mam tutaj na myśli podróż kamperem i tym krótkim tekstem będę chciał przybliżyć ten temat. Mam ogromną nadzieję, że uda mi się choć jedną osobę namówić na przygodę samochodem kempingowym, ponieważ uważam, że jest to tak atrakcyjna forma spędzania urlopu, że każdy choć raz powinien jej spróbować.

Samochody kempingowe

Kampery, czyli inaczej samochody kempingowe to najczęściej przebudowane popularne i sprawdzone samochody dostawcze. Ich wnętrze zaaranżowane jest w taki sposób, że nie tylko zapewniają komfortowy nocleg, ale również pobyt na poziomie niedobiegającym od przeciętnych kwater prywatnych czy innych obiektów noclegowych. Lodówka, kuchenka, toaleta z prysznicem, telewizja (nierzadko z kanałami satelitarnymi), grzejniki czy klimatyzacja to obecnie praktycznie standard.

Mimo iż na początku poprzedniego akapitu stwierdziłem, że są to przebudowane samochody dostawcze, to chyba bardziej trafne będzie określenie, że są to praktycznie od podstaw budowane pojazdy, a jedynie oparte na nielicznych, podstawowych elementach pochodzących z samochodów popularnych marek. Czasami nawet trudno rozpoznać co było bazą do budowy konkretnego kampera. Dzięki temu, że spełniają one normy techniczne odpowiadające niewielkim pojazdom dostawczym (do 3,5 tony) to do ich prowadzenia w zdecydowanej większości przypadków w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii B. Bardzo nieliczne konstrukcje będą wymagały dodatkowych uprawnień.

W podróży

Wybierając się w podróż samochodem kempingowym musimy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim podczas jazdy konieczne jest aby wszyscy pasażerowie siedzieli na swoich miejscach i mieli zapięte pasy bezpieczeństwa – zaskakujące jest jak wiele osób nie zdając sobie z tego sprawy uważa, że może przebywać w trakcie jazdy na przykład w części sypialnej. Powinniśmy też starannie zabezpieczyć wszystkie transportowane przedmioty – nie mogą one swobodnie przemieszczać się po wnętrzu kampera. Zlekceważenie tej sprawy nie tylko grozi mandatem, ale przede wszystkim jest bardzo niebezpieczne w przypadku jakichkolwiek gwałtownych manewrów czy nawet niewielkich stłuczek.

Podróżując po innych krajach warto dowiedzieć się jakie regulacje prawne dotyczące kamperów i ogólnie biwakowania obowiązują w miejscach przez które będziemy przejeżdżać. Wbrew temu co może się wydawać najczęściej nie będziemy mogli sobie swobodnie biwakować w dowolnym miejscu czy na jakimś publicznym parkingu. Konieczne będzie opłacenie miejsca na polu biwakowym.

Kamper – własny czy wynajęty?

Zakup nowoczesnego i dobrze wyposażonego kampera to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to zupełnie nieopłacalne dla zdecydowanej większości osób. Szczerze mówiąc trudno mi sobie w tej chwili wyobrazić jakąkolwiek sytuację w której zakup samochodu kempingowego na własność faktycznie będzie najlepszym wyjściem. Znacznie rozsądniej korzystać z ofert wypożyczalni, których oferty bez problemu znajdziemy w internecie. Przykładem dobrej wypożyczalni może być firma ze Śląska – ProCamp Silesia – wynajem kampera. Maja bardzo atrakcyjne warunki, konkurencyjne ceny, pomocną obsługę i nowoczesną i zadbaną flotę.

Wyjazd na wakacje kamperem to nie tylko niepozmieniana przygoda, ale także niepowtarzalna okazja aby każdego wieczoru kłaść się z innymi widokami z oknem. Tylko od naszych chęci i naszej pomysłowości uzależnione będzie jak wiele miejsc odwiedzimy i jak wiele ciekawych wspomnień przywieziemy do domu. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu choć część z Was planując następne wakacje weźmie pod uwagę możliwość spędzenia ich w kamperze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Bezpieczne i komfortowe parkowanie przy lotnisku

Zagraniczna podróż zaplanowana od dawna, lista atrakcji turystycznych do zaliczenia spisana już kilka tygodni temu, bagaże spakowane, wylot już niedługo – cudowne uczucie. Aby nic tego nie zepsuło warto odpowiednio ...

KATEGORIA: Podróże DODANY: 21 sierpnia 2021

Inny sposób na super udane wakacje

Planując wakacyjny wypad najczęściej nasze myśli od razu kierujemy w stronę hotelu, pensjonatu czy innego obiektu noclegowe. Niemal automatycznie zaczynamy przeglądać oferty i dokonywać rezerwacji. Może jednak w nadchodzącym roku ...

KATEGORIA: Podróże DODANY: 30 grudnia 2021

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę